A A A

Baleron Wędzony z Bradley'a

Baleron wędzony z Bradley'a

SKŁADNIKI:

Karkówka wieprzowa bez kości 2 kg
Peklosól 100g
Pieprz 1 łyżeczka
Ziele angielskie  1 łyżka
Liść laurowy kilka
Kminek łyżeczka
Kolendra łyżeczka
Majeranek 1 łyżeczka
Czosnek 9 ząbków
Woda 1 litr

OPIS PRZYRZĄDZANIA:

Odlewamy z przygotowanej wody ok 200ml do garnka w którym umieściliśmy przyprawy(bez czosnku i peklosoli) i gotujemy pod przykryciem 10 minut. W pozostałej wodzie rozpuszczamy peklosól i dodajemy posiekany grubo czosnek. Wystudzoną wodę z przyprawami dodajemy do solanki. Karkówkę oczyszczoną ze strzępków mięsa i tłuszczu wkładamy do zalewy. Peklowanie należy prowadzić 14 dni w temperaturze 6-8 C, codziennie przewracając karczek. Upeklowany baleron wyjmuje się, obmywa ciepłą wodą i osusza  przez 3-4 godziny.

Osuszony baleron wkładamy w siatkę i umieszczamy w wędzarni Orginal Bradley Smoker. Ustawiamy dolny termostat na minimum czyli wyłączone. Na płytce do spalania umieszczamy  krążek olchowy (alder bisquettes). Napełniamy pozostałymi krążkami podajnik bez przesuwania krążków do środka - pierwszy krążek który umieściliśmy na płytce do spalania wystarczy na okres dojścia pozostały z zasobnika ( Oszczędność!!!). Włączamy przyciskiem na podajniku.

Pozostawiamy bez załączonej grzałki głównej  na okres 1 - 3 godzin. Takie działanie powoduje przeniknięcie mięsa chłodnym dymem, co przekłada nam się na trwałość wędzonki. Górna przepustnica w tym czasie powinna być całkowicie otwarta.

W tym czasie temperatura oscyluje nam w granicach 20 -35 stopni C . Jest to uwarunkowane temperaturą na zewnątrz wędzarni. Po tym czasie załączamy grzałkę główną przesuwając termostat na dole o ok. ¼ . to powinno podnieść nam temperaturę do ok. 40 -50 stopni. Jest to jednak zależne również od warunków zewnętrznych i musimy wyregulować to termostatem. Pozostawiamy ponownie na ok. 2 godziny pamiętając o przekręcaniu mięska 1 -3 razy na cały cykl wędzenia. Górna przepustnica w tym czasie powinna być w połowie otwarta. W tym czasie powinniśmy zauważyć zmianę koloru mięsa.

Podnosimy ponownie temperaturę do 60 - 65 stopni i wędzimy do uzyskania odpowiedniego koloru naszej wędliny co trwa zazwyczaj ok. 1 godziny. Górna przepustnica w tym czasie powinna być całkowicie zamknięta. Gotowe.

Baleron wrzucamy do wrzątku. Po 15 minutach zmiejszamy gaz dolewamy zimnej wody aby otrzymać w garnku ok 75-80 stopni.Parzymy ok 1.5 godziny do uzyskani w środku baleronu temperatury 68-70- stopni. Wyjmujemy przelewamy zimną wodą ok 3-5 minut.Zawieszamy w przewiewnym miejscu a następnie wkładamy na 12 godzin do lodówki.

 


POLECANE

 

Sklep wędzarnie       Wędzarnie Bradley Smoker       Wędzarnie domowe       Wędzarnie, akcesoria wędzarnicze       Usługi informatyczne       Polecam program KPiR SBM wędzenie      

 

statystyka