A A A

Boczek wędzony z Bradley'a

Boczek wędzony z Bradley'a

SKŁADNIKI:

Boczek 5kg
Peklosól 250g
Pieprz czarny 10g
Ziele angielskie10g
Liść laurowy 10 listków
Woda 2,5 litra

OPIS PRZYRZĄDZANIA:

Z powyższych składników sporządzamy zalewę. Dobieramy odpowiednie naczynie, umieszczamy w nim boczki i zalewamy zalewą tak aby mięso było zakryte. Wstawiamy w chłodne miejsce (poniżej 8 stopni) lub umieszczamy w lodówce na 10 -14 dni. Pamiętamy o przekręcaniu boczków co 2 -3 dni. Wyjmujemy mięso i osuszamy w przewiewnym miejscu przez 6 -8 godzin.

Umieszczamy mięso  w wędzarni Orginal Bradley Smoker. Ustawiamy dolny termostat na minimum czyli wyłączone. Na płytce do spalania umieszczamy  krążek olchowy (alder bisquettes). Napełniamy pozostałymi krążkami podajnik bez przesuwania krążków do środka - pierwszy krążek który umieściliśmy na płytce do spalania wystarczy na okres dojścia pozostały z zasobnika ( Oszczędność!!!). Włączamy przyciskiem na podajniku.

Pozostawiamy bez załączonej grzałki głównej  na okres 1 - 3 godzin. Takie działanie powoduje przeniknięcie mięsa chłodnym dymem, co przekłada nam się na trwałość wędzonki. Górna przepustnica w tym czasie powinna być całkowicie otwarta.

W tym czasie temperatura oscyluje nam w granicach 20 -35 stopni C . Jest to uwarunkowane temperaturą na zewnątrz wędzarni. Po tym czasie załączamy grzałkę główną przesuwając termostat na dole o ok. ¼ . to powinno podnieść nam temperaturę do ok. 40 -50 stopni. Jest to jednak zależne również od warunków zewnętrznych i musimy wyregulować to termostatem. Pozostawiamy ponownie na ok. 2 godziny pamiętając o przekręcaniu mięska 1 -3 razy na cały cykl wędzenia. Górna przepustnica w tym czasie powinna być w połowie otwarta. W tym czasie powinniśmy zauważyć zmianę koloru mięsa.

Podnosimy ponownie temperaturę do 75-80 stopni i wędzimy do uzyskania odpowiedniego koloru naszej wędliny co trwa zazwyczaj ok. 1 godziny. Górna przepustnica w tym czasie powinna być całkowicie zamknięta. Gotowe.

 


POLECANE

 

Sklep wędzarnie       Wędzarnie Bradley Smoker       Wędzarnie domowe       Wędzarnie, akcesoria wędzarnicze       Usługi informatyczne       Polecam program KPiR SBM wędzenie      

 

statystyka